BARF: dieta dzikich przodków idealna dla naszego psa?

  • Powrót
BARF: dieta dzikich przodków idealna dla naszego psa?

Świadomy opiekun psa wie, że ma w domu zwierzę mięsożerne, które nie może prawidłowo się rozwijać i funkcjonować na diecie pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego.

(fragment artykułu)

Pies jest mięsożercą względnym – w jego diecie jest dopuszczalny niewielki udział składników nieskrobiowych (warzywa i owoce). Jeśli podajemy powyższe produkty surowe, nieprzetworzone oraz dbamy o odpowiednią suplementację, to mówimy o żywieniu dietą BARF.

 

BARF to skrót angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie.

Dieta ta opiera się na wieloletnich obserwacjach zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i polega na odwzorowaniu ich sposobu odżywiania. Inspiracja pochodzi wprost z natury, a zaraz za nią stoi autor i prekursor tejże diety – australijski weterynarz Ian Billinghurst. Już pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia wydał pierwsze publikacje na temat swoich obserwacji odnośnie diety psów. Niestety, publikacje te odbiły się bez echa od ścian gabinetów jego kolegów po fachu.

Kolejne naukowe publikacje Billinghursta również nie przekonały lekarzy weterynarii do tego typu żywienia. Przełom nastąpił dopiero w chwili publikacji pierwszej książki Billinghursta, która trafiła bezpośrednio w ręce opiekunów zwierząt i hodowców. Wywarła ona ogromny wpływ na ich świadomość. Warto zauważyć, że wiedza na temat potrzeb żywieniowych psów cały czas się rozwija, co obaliło niektóre z pierwotnych założeń diety BARF, np. zrezygnowano z z udziału produktów mlecznych lub jakichkolwiek zbóż.

W każdym psie drzemie wilk!

Pies domowy (Canis lupus familiaris) pochodzi od wilka szarego, a badacze nie są zgodni, czy jest podgatunkiem wilka, czy odrębnym gatunkiem. Są jednak zgodni, że to ssak drapieżny z rodziny psowatych – udomowiona forma wilka szarego. Dotyczy to każdego psa – nawet psy ras małych i miniaturowych mają w swoich genach mięsożerność. Jakie fakty przemawiają za mięsożernością psa?

Zaczynając od pyska – widzimy, że pies ma ostre zęby przystosowane do szarpania i rozrywania pokarmu. Szczęka psa to szczęka łowcy. Psy nie przeżuwają pokarmu jak wszystko- i roślinożercy – najczęściej odrywają i połykają duże kawałki pokarmu. Zarówno psy, jak i koty, to zwierzęta mięsożerne, ale psy są w stanie korzystać ze spożywania pokarmu roślinnego, posiadają więcej zębów przedtrzonowych i trzonowych, co wskazuje na to, że w ich diecie występuje więcej roślinnej treści niż u kotów.

Żołądek psa to żołądek typowego mięsożercy, okrągły, wydzielający duże ilości kwasu solnego, potrafi się znacząco rozszerzać, aby przyjąć sporą ilość pożywienia (jest to przystosowanie ewolucyjne – dziki psowaty nigdy nie wiedział, kiedy znowu będzie mógł się najeść do syta). Warto pamiętać, że w żołądku psa panuje niskie pH niezbędne do trawienia mięsa, które również pomaga mu radzić sobie z patogenami obecnymi w mięsie. Jelito cienkie jest podstawowym miejscem, w którym zachodzi chemiczne trawienie składników pokarmowych, a następnie ich wchłanianie do układu krążenia. Enzymy odpowiedzialne za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów powstają głównie w trzustce i dwunastnicy.

Dlaczego te enzymy są tak ważne? Ponieważ enzymy trzustkowe trafiają do dwunastnicy w postaci soku trzustkowego, który poza nimi i wodorowęglanami zawiera czynniki przeciwbakteryjne. Mają one działanie bakteriobójcze wobec Salmonelli, Escherichia coli, Shigella, Klebsiella oraz bakteriostatyczne względem Pseudomonas i gronkowców. Dlatego zdrowy pies jest biologicznie przystosowany do spożywania surowego mięsa. W przypadku problemów z prawidłowym funkcjonowaniem trzustki zalecamy „BARF gotowany”.

Korzyści diety BARF

Po wprowadzeniu żywienia metodą BARF, opiekunowie psów mogą zaobserwować szereg korzystnych zmian w wyglądzie i zachowaniu pupila...

 Agnieszka Cholewiak - Góralczyk, Jagoda Fedyniak oraz Ewa Salwerowicz - Fundacja Barfne Korepetycje

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o diecie BARF, jej składnikach i wpływie na twojego psa? - CAŁY ARTYKUŁ znajdziesz w numerze 4/2017, który możesz zamówić w naszym e-sklepie.

  • Powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.