Żeby psu chciało się chcieć...

  • Powrót
Żeby psu chciało się chcieć...

Niezależnie od dziedziny życia motywacja jest kluczem do sukcesu - nie inaczej jest z psami!

Planując jakąkolwiek formę pracy z psem, musimy zacząć od jednego: motywacji. Mówiąc najkrócej, musimy zadbać o to, żeby psu chciało się chcieć w ogóle cokolwiek dla nas zrobić. Wprawdzie teoretycznie możliwe jest zmuszenie psa do pracy poprzez chęć uniknięcia przez niego negatywnych bodźców („Zrób to, bo jak nie, to…”), jednak obecnie szkoleniowcy niemal jednogłośnie opowiadają się za treningiem opartym na pozytywnych wzmocnieniach, czyli nagrodach. Jest to nie tylko bardziej humanitarne, a przede wszystkim dalece bardziej skuteczne i daje nam psa, który autentycznie uwielbia coś dla nas robić.

Jak to osiągnąć? Jak sprawić, by ilekroć zaproponujemy naszemu psu pracę, spojrzał na nas roziskrzonym z radości wzrokiem i zaczął kręcić młynka ogonem? To nasze najważniejsze zadanie, fundament wszelkich przyszłych sukcesów szkoleniowych – od tego więc musimy zacząć. Warto wspomnieć na początku, że aby „chciało się chcieć”, pies musi być w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Pies zalękniony i zestresowany nie będzie w stanie uczyć się ani bawić, w skrajnych przypadkach może nawet nie mieć ochoty na smakołyki. Podobnie pies, któremu doskwiera jakiś problem zdrowotny, nie będzie w stanie wykrzesać z siebie entuzjazmu do czegokolwiek. W razie wątpliwości dotyczących stanu zdrowia naszego pupila warto skonsultować się ze specjalistą. Zakładając jednak, że mamy psiaka, który jest zdrowy i wesoły, a jego podstawowe potrzeby są zaspokojone, możemy przystąpić do rozgryzania, co go kręci i jak możemy to wykorzystać. W tym celu musimy go dobrze poznać, a także wykazać się inwencją twórczą, ponieważ w roli nagród możemy wykorzystać wiele rzeczy na pozór nieoczywistych, byle tylko były bezpieczne.

Jakie są rodzaje nagród? Jak powinna wyglądać ich hierarchia? Jakie są fundamenty motywacji? Cały artykuł przeczytasz w numerze 5/2017, który jest dostępny TU…

Olga Kwiecień

  • Powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.